Laminátové nebo dřevěné plovoucí podlahy

Je rozhodnuto, chcete mít doma motiv dřeva, teď už jen rozhodnout, jestli to bude dřevěná podlaha nebo laminátová podlaha.

feet-839001_1920

Dřevěné podlahy jsou po právu považované za generační, díky jejich dlouhé životnosti. Na druhou stranu podlahy laminátové jsou výrazně cenově přijatelnější. Tak teď babo raď. My vám poradíme, čtěte dál.

Příroda versus umělý materiál
Nejprve laminátové podlahy. Skládají se z dřevovláknitých desek, jejichž horní vrstva je dekorační papír s natištěným vzorem. Tento povrch je chráněn vrstvou melaminové pryskyřice, díky které je podlaha vysoce odolná pro mechanickému poničení, zajišťuje snadnou údržbu a odolnost vůči vlhkosti.

Jelikož se jedná o tištěný vzor, jsou motivy prakticky nevyčerpatelné. Nejčastěji si lidí vybírají podlahy s dekorem dřevěných parket nebo prken, ale je také možné vybírat z různých barevných i vzorovaných motivů. Vznikají tak opravdu zajímavé podlahové plochy.

A co dřevo? Dřevo je přírodní materiál, který je vždy originální a na nic si nehraje. Má svou typickou strukturu, vůni i barevné odstíny. Je to teplý materiál, který nestudí, na rozdíl od laminátu, a je měkký. Šetří tak naše chodidla i páteř.

Údržba
Nikdy nechce uklízením strávit celé odpoledne a proto jsou na odbyt podlahové krytiny, které se vyznačují snadnou a časově nenáročnou údržbou. Přesně tohle splňují laminátové podlahy. Díky jejich povrchu na jejich úklid stačí teplá voda, běžný saponát a mop. Z laminátové podlahy snadno setřete vylité pití, odstraníte skvrny a zametete chlupy po domácím mazlíčkovi.

Dřevěné podlahy vyžadují o trochu více péče. Při běžném uklízení je nutné mít vždy důkladně vyždímaný mop nebo hadr, aby na podlaze nezůstalo zbytečně moc vody. Oproti laminátové podlaze dřevěné podlahy vyžadují pravidelné ošetření voskem. Speciální přípravky se nanášejí hadrem v tenké vrstvičce na vyčištěnou podlahu. Vytvoří se ochranná vrstva.

Po pár letech, když začne dřevěná podlaha ztrácet svůj lesk nebo se na ní objeví skvrny, je potřeba podlahu přebrousit a nanést novou ochrannou vrstvu ve formě laku, vosku nebo oleje. V současné době se více využívají oleje jelikož je po nich podlaha krásně sametová, vynikne struktura dřeva a podlaha tolik neklouže.

Odolnost a vlhkost
Oba typy podlah se považují za odolné a s dlouhou životností. Obě vydrží časté používání, díky ochranným vrstvám jsou odolné proti kamínkům na botách, drápkům mazlíčků a laminátové podlahy i proti padajícím předmětům jako jsou nůžky nebo nádobí. Rozdíl přichází s vlhkostí.

Jakmile se do laminátové podlahy dostane po dlouhodobém působení vlhkost, podlaha se zdeformuje a celá její nosná deska bude porušená a nepůjde vrátit do původní podoby. Dřevěná podlaha se sice také zkroutí, ale je možné to napravit. Buď se vrátí sama do původní podoby nebo to jde lokálně opravit.

A cena?
V této kategorii je jasný vítěz. Laminátové podlahy stojí zhruba čtvrtinu co dřevěné podlahy. Pokud se bude brát v potaz poměr cena kvalita, tak nekvalitní podlahové krytiny je možné sehnat i do 100 Kč za metr čtvereční, ale kvalitní laminátové podlahy se pohybují kolem 1000 Kč za metr čtvereční. Na této cenové relaci se pohybují i třívrstvé dřevěné podlahy. Masivní jsou pak výrazně dražší.

Děkujeme za pomoc při zpracování článku společnosti AMADEO HOLDING s.r.o. – plovoucí podlahy Praha

Doplnit reklamu

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*