Už vás nebaví každý rok rýt záhony, vytrhávat plevel a domlouvat si zalévání zahrady v době, když budete na dovolené? Možná nastal čas přeměnit zahradu z užitkové na místo, kde budete jen odpočívat. Pohodlně, na lehátku, pod slunečníkem a kolem vás bude krásný udržovaný trávník, po kterém můžete v klidu chodit i bosky, a který stačí jednou za čas posekat.
Pokud je pro vás tahle představa lákavá, máme pro vás pár rad, jak na vaší zahradě založit trávník, který během pár let může směle konkurovat těm anglickým, anebo který bude pastvou pro hmyz i pro vaše oči. Záleží čistě na vašem vkusu.
Zvažte orientaci i způsob péče
Stejně jako u jiných výsadeb, i u založení trávníku musíte vycházet z orientace vašeho pozemku a vlastností půdy. Je to spíš jižní svah, kam hodně svítí slunce? Nebo je na sever? Máte na zahradě hodně stromů, které pozemek zastiňují? Vědět byste měli také to, zda je půda spíš kyselá nebo zásaditá a jestli jde spíš o jílovité (lehce se rozbahní) nebo písčité či kamenité podloží.
Druhá věc, kterou byste si měli ujasnit, je, k čemu bude trávník sloužit. Pokud máte děti a počítáte, že část trávníku budou využívat jako hřiště, měli byste zvolit druhy, kterým nevadí sešlapávání (třeba jílek vytrvalý). Pokud jste zastánce přírodních zahrad a chcete mít doma louku, která bude lákat hmyz, nakupte osivo, kde je nejen tráva, ale i byliny. Dejte si pozor na jejich původ, ať místo krásné české louky náhodou nemáte doma severoamerickou prérii. Určitě si ujasněte i interval sečení.
Aby tráva nebojovala s plevelem
Komu by se chtělo pár měsíců po vysetí vyrýpávat pampelišky nebo jiný plevel, nebo bojovat s mechem? Tyto problémy můžete mít, pokud půdu řádně nepřipravíte. Před osetím poryjte půdu aspoň do hloubky 15 cm, vytahejte veškerý plevel a pohnojte. Taky byste měli rozbít veškeré velké hroudy tak, aby se půda dala uhrabat. Pokud narazíte na kameny, odstraňte je.
Pak už můžete sít. Semínka trav jsou hodně lehká, takže si dávejte pozor, aby se dostala opravdu tam, kde potřebujete. Pokud máte velký pozemek, rozdělte si ho kolíky a provázky na menší sekce, abyste měli přehled. Osivo nesmí být moc hluboko, jinak nevzejde. Stačí několik milimetrů půdy. Po osetí nezapomeňte půdu řádně zalít, aby se nastartovalo klíčení.
Nejlepší čas na založení trávníku je na podzim nebo na jaře, když jsou teploty kolem 8 °C.
Nejen trávník se může zelenat
Máte na zahradě garáž, ke které vede příjezdová cesta, nebo plánujete parkovací stání? I tato místa můžou být zelená. Stačí pořídit zatravňovací dlaždice. Sehnat můžete buď ty betonové, nebo plastové. Betonové sice na první pohled vypadají pevněji, ale mají tendenci se v létě rozpalovat a pak máte místo zeleného trávníku jen vyschlé seno. Plastové vláhu dokážou udržet a navíc jsou mnohem míň nápadné.
Oba dva typy skvěle udrží i větší dodávku, takže se nemusíte bát poškození. Instalaci plastových zatravňovacích dlaždiczvládnete i svépomocí. Napřed vyrovnáte a zhutníte podloží, poté nasypete štěrkopísek, položíte dlaždice a zahrnete je hlínou. Pak už můžete osít.
A co vaše zahrada? Navštivte e-shop firmy Agrotex a třeba načerpáte inspiraci pro nové projekty!
Napište komentář