Jak se starat o kamna, aby dlouho vydržela?

Užíváte si doma teplo a atmosféru ohně hořícího v krbových kamnech? A víte, že péče o kamna zahrnuje nejen doplňování správným palivem, ale i pravidelnou kontrolu a čištění? Zabere to jen pár minut, ale zajistíte si tak funkčnost kamen na mnoho let a předejdete i bezpečnostním hrozbám. 

Na co všechno byste měli dávat pozor? 

Postarejte se o čištění spalovací komory

Spalovací komora je srdce každých krbových kamen i krbové vložky. Pokud se o ni budete dobře starat, udržíte vysokou účinnost spalování paliva a ušetříte spoustu peněz za vytápění vašeho domova.

Důkladně odstraňujte popel z komory

Vysypávání popela z popelníku je samozřejmost. Ale věděli jste, že drobné částice popela se usazují i ve spárech mezi šamoty nebo mezi šamotem a ocelovou konstrukcí topeniště? Tyto spáry byste měli pravidelně čistit, jinak hrozí, že popel zaplní dilatační spáry a zatuhne. Pak stačí  nepatrné rozpínání šamotu vlivem tepla a šamot praskne. 

Čištění spár vám usnadní vysavač na popel

Interval: Vždy alespoň jednou ročně po skončení topné sezóny.

Vyčistěte spalinové cesty vně kamen/krbu

Krom samotné komory prochází částečky popela a dehtu i do části nad komorou, kde jsou umístěny deflektory spotřebiče. Na nich se popel může usazovat a tím je poškozovat. Proto deflektory čas od času vyjměte, očistěte a vysajte i horní část kamen. 

Stejnou péči byste měli věnovat vyčištění kouřovodů až do sopouchu komína. V kouřovodech se často usazuje dehet a to může způsobit menší tah komína a snížení schopnosti hoření ve spalovací komoře. Někdy se zanesení kouřovodů projeví i zápachem samotného dehtu.

Interval: Vždy alespoň jednou ročně po skončení topné sezóny.

Kontrolujte těsnost dvířek

Dvířka krbových kamen nebo krbové vložky utěsňuje těsnící nehořlavá šnůra. Ta zajišťuje, aby se kouř nedostával do místnosti, a slouží jako dilatační zóna. Jedna šňůra těsní prostor mezi dvířky a spalovací komorou, druhá mezi dvířky a sklem. Kontrolu a případnou výměnu musíme tak provádět na obou dvou místech.

Vadná těsnící šňůra připouští vzduch do spalovací komory. Dřevo pak hoří příliš rychle a máte zbytečně velkou spotřebu.  Stará těsnící šňůra je tužší, snižuje dilatační prostor a kvůli tomu může dojít k poškození skla při rozpínání teplem

TIP: Při čištění skla čistícím prostředkem dávejte pozor, aby čistič nestékal po skle právě do míst se šňůrou. Čističe obsahují látky, které způsobují tuhnutí těsnící šňůry.

Interval: Vždy před začátkem topné sezóny.

Prasknuté šamotové topeniště vyměňte

Pokud šamotová část komory praskne, proveďte okamžitou výměnu. Skrze praskliny totiž prochází teplo, které následně proudí až na ocelovou konstrukci spalovací komory a ta se jeho vlivem může snadno poškodit. 

Interval: Okamžitá výměna

A co krbová kamna nebo krbová vložka s výměníkem?

Čištění částí kolem teplovodního výměníku je stejně důležité, jako čištění komory od popela. Pokud čištění neprovádíte pravidelně, žebra výměníku se zanesou a účinnost předávání tepla se snižuje. Pro ohřátí vody budete časem potřebovat více a více paliva.

Dbejte proto na pokyny výrobce a čistěte spalovací komoru i teplovodní výměník.

Interval: Vždy alespoň jednou ročně po skončení topné sezóny.

Závěrem

Výše popsané body vám nezaberou ani 2 hodiny ročně. Díky tomu ale prodloužíte život krbových kamen i o řadu let. Můžete tím i předejít fatálnímu poškození spotřebiče, kdy vám nezbyde nic jiného, než si koupit nový.

V ostatních případech pak zbytečně utrácíte, třeba když pálíte více paliva, než byste skutečně potřebovali.

Doplnit reklamu

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*