Jak tapetovat: Vliesové, papírové a vinylové tapety

Tapety zažívají v poslední době svůj velký návrat. Při vhodném výběru dodají místnosti nebývalý šmrnc a osobitý vzhled. Řada lidí se však tapet bojí, resp. práce s nimi. Tyto obavy jsou však zbytečné. Manipulace s moderními tapetami je poměrně snadná. Pokud tedy víte, jak správně na to.

jak tapetovat návod
ilustrační foto: abeautifulmess.com

Základem je příprava stěn

Mají-li tapety vypadat na stěnách opravdu dobře, je potřeba věnovat dostatečnou pozornost přípravě stěn. To je základ. Před samotným tapetováním odstraňte staré tapety nebo špatně držící malbu. Případné praskliny nebo nerovnosti na zdi zatmelte a pečlivě vyrovnejte. Pokud to neuděláte, může se tapeta trhat. Vymalované a rovné zdi omyjte vodou s čistícím prostředkem. Použít k tomu můžete malířskou štětku.

Nezapomeňte včas vypnout jističe a odmontovat všechny vypínače a zásuvky, které by vám při tapetování překážely.

Patří lepidlo na zeď nebo na tapetu?

Lepidlo se nanáší podle typu tapety. Při použití vliesových tapet se zpravidla nanáší na zeď. U vinylových a papírových tapet se lepidlo nanáší na rubovou stranu tapety. To, kam lepidlo patří, se dočte na letáku od výrobce.

Budete-li lepidlo nanášet přímo na zeď, natřete plochu odpovídající dvěma pásům tapety. Lepidlo se vám bude nejlépe nanášet válečkem. V místech, kam se válečkem nedostanete, použijte štětec.

Vinylové a papírové tapety natřete vrstvou lepidla, složte rubem k sobě a nechte chvilku nasáknout.

Jak tapetu správně nalepit?

Pravidlem bývá začínat s tapetováním od stěny s okny. Předem naměřený pás lepte od stropu s malým cca 5 cm přesahem. Váš úspěch závisí na tom, jak přilepíte první pás. Ten musí být nalepen stoprocentně rovně. Proto si na zeď před samotným lepením nakreslete svislou čáru, která vás bude navigovat. Tu můžete nakreslit buď pomocí vodováhy nebo olovnice. Další pásy už lepíte podle toho prvního. Dávejte pozor, abyste pečlivě sesadili vzor na pásech. Zejména u větších vzorů špatné spoje nevypadají esteticky.

Jakmile je tapeta nalepená, vyhlaďte ji tapetovacím hladítkem. Postupujte od středu ke krajům a vytlačte všechny vzduchové bubliny. V poslední fázi odstřihněte pomocí ostrého nože a špachtle přebytečné okraje. Namontujte zpaět zásuvky a vypínače. A máte hotovo.

Doplnit reklamu

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*