PVC podlahy jsou stále více oblíbené, a to nejen v komerčních prostorech, ale také domácnostech. Je to převážně díky jeho skvělým vlastnostem, jako je dlouhá životnost nebo nízká cena. Jaké důvody hrají PVC do karet a jak vybrat správně, se dočtete v následujícím článku.
Z čeho je vyrobena PVC podlaha?
PVC je polyvinylchlorid, která se řadí do skupiny plastů vyráběných z etylénu a jedním z nejdůležitějších termoplastů. Tento plast nabízí celou řadu vlastností, které kvalitní podlahová krytina vyžaduje. Na základě svého zpracování se dělí na:
- – heterogenní PVC podlahy – to jsou podlahy, které jsou složené z několika vrstev a odlišují se od sebe složením nebo provedením, takové PVC podlahy jsou vhodné do zátěžových prostor, jako jsou nemocnice, hotely, ale také bytové interiéry
- – homogenní PVC podlahy – to jsou podlahy poskládané z jedné vrstvy, jsou vysoce odolné a hodí se do zatížených prostor (haly, nemocnice, školy)
Podlaha na dlouhou dobu
PVC se řadí mezi tradiční podlahové krytiny, které se vyznačují vysokou odolností a životností. Je odolná proti mechanickému poškození, jako jsou velké nečistoty, kamínky, podpatky, kolečka od židle, ale také drápky domácích mazlíčků. Odolnost se projevuje také vůči slunečnímu záření a vodě.
Uklizeno raz dva
Údržba PVC podlahy je snadná a nenáročná, nevyžaduje žádné speciální zacházení ani čisticí přípravky. Stačí běžná údržba pomocí vysavače nebo mopu, aby byla podlaha opět hygienicky čistá a bez skvrn. Je tak ideální podlahovou krytinou pro alergiky. PVC je z obou stran voděodolné, je tak kompletní bariérou proti vlhkosti.
Pružná, stálá s nízkou cenou
PVC podlahy jsou také velmi oblíbené díky jejich poměrně nízké pořizovací ceně a řadí se tak mezi levné podlahy. I přes nízkou cenu nabízí příjemně měkký došlap, na rozdíl od jiných podlahových krytin se nerozpínají, nesesychají a jsou teplejší. Levné PVC můžete sehnat již za 140 Kč za metr čtvereční. Další vlastnosti jsou:
- – pružnost
- – dobré tepelně i zvukově izolační vlastnosti
- – snadná pokládka
- – možnost instalace podlahového topení
Do jaké místnosti se PVC hodí?
PVC je vhodnou podlahovou krytinou do všech bytových interiérů, od intenzivně využívané kuchyně, přes obývací a dětské pokoje až po vlhkou koupelnu. Po PVC se velmi příjemně chodí a při chůzi na boso je příjemně teplá a nebudí pocit chladu.
Technický list
Technický list by měl být součástí každé PVC a měl by obsahovat komplexní informace o konkrétní PVC krytině. Uváděné parametry by měly být tloušťka, odolnost, zatížení, stálobarevnost a kam se vybraná PVC krytina nejlépe hodí.
Snadná pokládka PVC
Pokládka PVC se řadí mezi ty nejjednodušší a nejméně náročné. Jedním z hlavních důvodů je, že se prodává v tloušťkách od 1 do 4 metrů, což znamená, že není potřeba nastavování pásy při pokládání.
Podlaha se pokládá na čistý a suchý povrch, je tak nutné odstranit starou podlahovou krytinu. PVC je dobré nechat aklimatizovat, minimálně 24 hodin v místnosti, kde bude položená. Okraje by měly zůstat o 10 cm delší, dokud si „nelehne“. Pak je důležité zachovat 1 mm dilatační spáru, tedy mezeru mezi stěnou a PVC.
Existují dva způsoby pokládky PVC:
- – celoplošné lepení
- – volné pokládání PVC
V případě pokládky celoplošného lepení je pak možné pod PVC podlahu umístit bez obav podlahové topení.
Napište komentář