Jak vybrat zahradní nábytek

Snad každý, kdo má zahradu, se těší na jaro a léto, až bude moci snídat, grilovat nebo si jen tak odpočinout na své zahradě. K tomu je potřeba pohodlný zahradní nábytek , který bude skladný, snadno se bude udržovat a bude vaši zahradu zdobit a doplňovat, jak si vybrat zahradní nábytek se dočtete v následujícím článku.


27427-2101361541

Kde bude nábytek umístěn?

Před samotným výběrem konkrétního nábytku je potřeba si položit základní otázku, kam chceme zahradní nábytek umístit. Je totiž rozhodující, jestli nábytek bude schovaný pod střechou, pod terasou nebo bude na volném prostranství. Na základě umístění se pak volí materiál a jeho odolnost vůči přírodním vlivům.

  • pod střechou – nábytek může mít z choulostivějších materiálů jako je vodní hyacint, banánový list nebo ratan
  • po střechou terasy – na terasu, která má jednu stranu návětrnou je potřeba volit nábytek odolný vůči pylům, prachu a přírodním podmínkám, vhodný je tak dřevěný nábytek z odolnějších dřevin
  • volné prostranství – pokud nebude nábytek nijak chráněn je potřeba volit vysoce odolné materiály jako jsou umělý ratan, plast nebo teak či hliník27422-2101302578

Odolá větru, dešti

Česká léta jsou mnohdy nevyzpytatelná a velmi často střídá slunce, déšť, bouřky nebo silný vítr. Proto je jednou ze základních vlastností, kterou musí zahradní nábytek splňovat, vysoká odolnost. Základem je kvalitní materiál, který je správně ošetřený.

Například pokud zvolíte nátěr teakovým olejem, je potřeba počkat dokud se nábytek nezmatní a kapky dešťové vody se do něj nezačnou nasávat. To nastává většinou na konci prvního měsíce používání nábytku.

Budete v něm snídat nebo jen relaxovat?

Při výběru zahradního nábytku je také potřeba zvážit jeho užívání. Pokud máte v plánu nábytku snídat nebo večeřet, bude muset splňovat určitá kritéria jako je výška, hloubka sedu a řešení sedacího materiálu. Naopak pokud bude sloužit k relaxaci musí být maximálně pohodlný a příjemný.

Skladnost nábytku

V mnoha případech se stává, že si lidé vyberou krásný, pohodlný rustikální nábytek z kvalitního materiálu, ale až pozdě jim dojde, že neví jak ho uskladnit na zimu a pak ho schovat. Důležité tak je zjistit, zda jde rozebrat na menší části, jestli se vejde do garáže nebo vydrží stát na zahradě celý rok.

27419-2101271722

Přírodní nebo umělý materiál?

V současné době je na trhu velké množství druhů zahradního nábytku, že je velmi obtížné se v nabídce vyznat a vybrat tak správně. S výběrem vám pomůže, když si nejprve vyberete materiál, ze kterého by měl zahradní nábytek být. Nabízí se základní rozdělení a to na přírodní nebo umělý materiál.

Mezi nejznámější a tradiční zástupce přírodního materiálu patří dřevo. V posledních letech patří mezi nejoblíbenější teakové dřevo. Nábytek z teaku je dokonalým kompromisem mezi vysokou odolností, uživatelského komfortu a moderního designu. Zcela jistě na něm oceníte odolnost vůči vlhkosti, plísním, škůdcům a minimální potřebu údržby. Nábytek z teaku vydrží střídání teplot i ročních období, a tak ho můžete mít na zahradě celoročně.

Velice oblíbený je také dřevěný zahradní nábytek ze švédská borovice. Její dřevo je zvyklé na drsné severské podmínky a oproti svému středoevropské druhu podstatně odolnější, tvrdší a trvanlivější. Péči a ošetření dřeva vyžaduje jednou za rok a skvrny se snadno odstraní běžným čisticím prostředkem.

Mezi nejvyhledávanější umělý materiál pak patří umělý ratan nebo plast. Umělý ratan je speciálně navržené vlákno z polyetylenu a je věrnou kopií ratanu přírodního. Avšak na rozdíl od přírodního ratanu se umělý neloupe, nepraská ani neztrácí svou barvu a tvar. Sympatická je také jeho nízká hmotnost, dlouhá životnost a téměř nulová údržba.

Kdo dává přednost moderním až designovým kouskům měl by se porozhlédnout po plastové zahradním nábytku. Současný moderní plastový nábytek nabízí tradiční i netradiční zpracování. Dá se tak sehnat nábytek barevný, průhledný i v nezvyklých tvarech a rozměrech. U plastového zahradní

Doplnit reklamu

1 Comment

  1. Děkuji za článek u dřevěného nábytku na zahradu jsem dřív používal klasický lak ale zjistil jsem že následná údržba, tj. odstranění starého laku a nanesení nového je celkem časově náročná. Přešel jsem na voskové oleje a při renovaci to stačí jenom přetřít. Oproti teakovému oleji, který zmiňujete jsou i bezbarvé varianty, takže je dřevo stále stejné.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*