Jak vyčistit mramor

Máte v koupelně choulostivý mramor? Nebo jej máte na desce kuchyňské linky? Mramor se čas od času musí potřít speciálním voskem. Opět se musí čistit jen vlhkým hadrem, který je namočený do octa či jemného čistícího prostředku. Mramor je značně porézní materiál a snadno do něj pronikají oleje, tuky a kyseliny, které pak zanechávají skvrny.

mramorová koupelna
ilustrační foto: porcel-thin.com, Podobné články naleznete na vsekolembydleni.cz

Na mramorové desky nikdy nestavte sklenice, šálky či hrnce bez podložky. Pokud jsou na něm přece jen skvrny, můžete jej zkusit ošetřit citrónovou šťávou. Ale pozor na kyselinu, nesmíte ji nechat působit déle než 1-2 minuty. Hned po té musíte povrch omýt vodou a důkladně vysušit.

Ošetřete hřebeny a houby na mytí

Pokud potřebujete důkladně vyčistit vaše hřebeny a kartáče, vezměte si na pomoc pěnu na holení. Nechte ji několik minut působit a pak ji opláchněte pouze vlažnou vodou. Pokud je třeba, hřeben přejeďte lehkým kartáčkem.

Přírodní houba znovu změkne, když ji na noc ponoříte do slané vody. Pak ji náležitě několikrát propláchněte. Bude opět krásně hebká a měkká.

Pozor na rybenky

Velké potíže nám způsobují rybenky. Tento hmyz se převážně vyskytuje na vlhkých místech. Daří se mu v našich koupelnách a WC. Živí se rostlinným odpadem, ale dovedou zničit i látky a knihy. Naše babičky je hubily směsí boraxu a cukru. Pokud takto posypete kouty, rybenky budou rázem ty tam. Do koupelny nepatří kovové odpadkové koše, často totiž rezaví a pro rybenky je to hotový ráj.

WC a jeho dezinfekce

Pokud používáte dezinfekční závěsy do WC, tak ty obsahují tenzidy a také dezinfekční škodlivé látky zatěžující životní prostředí a vodní toky. Pokud vám to není lhostejné, držte se následující rady. Víte jak naše babičky ničili zápach z WC? Na WC zapalte sirku a nechte ji dohořet. Spolehlivě to odstraní veškeré pachy.

Vápencové usazeniny ve WC míse vyčistíte pomocí roztoku vody a octové kyseliny v poměru 10:1 a pak ji necháte působit přes noc. Ráno nános snadno odstraníte.

Doplnit reklamu

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*