Čím vytápět dům aneb Krb nebo krbová kamna

Asi každý majitel rodinného domu se někdy ocitl v situaci, kdy vybíral vhodný zdroj energie a tepla a absolutně nevěděl, jaký vlastně vybrat. Nabízí se jich totiž hned několik, přičemž mezi ty nejpopulárnější patří bezesporu klasické krby a v poslední době také krbová kamna.

Čím vytápět dům aneb Krb nebo krbová kamna - topné dřevo
ilustrační foto: pixabay.com – Snufkin, Podobné články naleznete na Design&Home.cz

Během rozhodování, bychom se měli řídit několika faktory:
– Kolik chceme investovat peněz
– Velikost místností a domu
– Čím budeme topit
– Vzhled

Obecně platí, že krby využijeme hlavně v případě, že náš dům má velký počet rozlehlých místností a vysoké stropy. U menších domů jejich pořízení rozhodně nemá smysl, naopak byste si mohli ještě uškodit. Krby mají standardně výkon kolem 11 kw, což v případě použití s krbovou vložkou v malé místnosti promění celý dům doslova v saunu.

Oproti tomu se krbová kamna chlubí výkonem kolem 3-7 kw, což zapříčíní rovnoměrně rozdělení tepla po celém domě a navíc velkou úsporu energie.

I vzhled je důležitý

Pro spoustu lidí je také samozřejmě důležité to jak daný výrobek vypadá. V dnešní době už jsou však rozdíly tak minimální, že krb pořídíte ve stejném provedení jako kamna a naopak. Samozřejmě, vzhled krbů je o něco zajímavější a to především díky větším rozměrům a možnosti zasazení do zdi, nicméně to jsou pro spoustu lidí pouze zanedbatelné detaily.

Úspora

Co se týče úspory, zde na plné čáře vyhrávají krbová kamna. Díky již zmíněnému výkonu a rovnoměrnějšímu rozdělení tepla dokážete při jejich správném používání opravdu ušetřit. Navíc se nemusíte omezovat pouze na dřevo, nýbrž můžete vytápět i pomocí briket a ostatních materiálů.

Cena

Zde se samozřejmě dostáváme k velmi podstatnému bodu a to ceně. I ta se v případě těchto dvou produktů poměrně liší. Low-endové modely krbových kamen pořídíte zhruba už od 10 000 Kč, přičemž za ty opravdu kvalitní zaplatíte zhruba od 20 000 Kč a výše. To u krbů je situace trochu jiná, respektive low-end zde začíná zhruba na 30 000 Kč a není problém se dostat až na částky přesahující 100 000 Kč.

Čím vytápět dům

Až se to může zdát z článku poměrně jako jednoduché, rozhodování rozhodně to není jen tak. Krbová kamna zažívají velký boom a to především díky menším rozměrům, úspoře peněz a energie. Krby jsou na druhou stranu již taková klasika, která za větší obnos peněž nabídne i hodně parády a to především z hlediska designu a image. Je tedy na vašich potřebách, co nakonec zvolíte.

Doplnit reklamu

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*