Slavnostní hostina z celé Číny

Čína je pro nás ve většině případů „nouzovka“ , kterou řešíme oběd, když nemáme moc času. Jenomže čínská kuchyně toho rozhodně nabízí mnohem víc. Když se na ni podíváte z blízka, uvidíte širokou paletu chutí, vůní a barev, za které se rozhodně nemusíte stydět ani na firemním večírku.

Vzhledem k tomu, že je Čína opravdu veliká, zabírá čtvrtinu Asie, je i velmi rozmanitá. Stejně rozmanitá je i její kuchyně. Nicméně můžeme v současnosti rozpoznat čtyři hlavní proudy čínské kuchyně.  Kuchyni severní (Lu-cchaj), západní (Čchuan), jižní (Jüe) a východní (Su).

Kuchyně severní Číny

Základy tohoto proudu můžeme vysledovat až do 10. století, kdy v Číně vládla dynastie Sung. Někdy se jí také říká pekingská nebo mandarínská. Kuchyně totiž byla velmi oblíbená mezi vyššími úředníky – mandaríny a u císařského dvora. Je hodně bohatá na omáčky, vepřové, hovězí i drůbeží maso. Jako příloha se podávají pšeničné placky a bochánky z kukuřičného těsta. Nejznámějším jídlem z této oblasti je pravděpodobně KungPao.

Západní Čína

Zde se podávají spíše pestřejší a kořeněnější jídla. Kuchyně na západě Číny je hodně barevná a oplývá kořením. Někdy se jí říká sečuánská, což se ve světě vžilo jako synonymum pro pálivé jídlo. Typické je pro ni kombinování chutí a vůní, které nemusí vždy úplně ladit.

Jižní Čína

Jüe-cchaj znamená v překladu „jídlo pěti prožitků a šesti chutí“. Pro zbytek světa představuje jihočínská kuchyně to, čemu říká „Čína“. Velký podíl na tom má fakt, že se během 20. století rozšířila do Ameriky, kde se stala velmi oblíbenou. Suroviny se krátce vaří nebo smaží, díky tomu si zachovávají svou chuť i velkou část živin. Často se vaří maso, a to v podstatě všech druhů. Číňané v této oblasti nepohrnou ani hadím či psím masem. Na dochucení se používají omáčky z mořských plodů.

Východní Čína

Na východě Číny se vaří především z ryb, mořských plodů a drůbeže. Dominuje jí exotická vůně a červená a hnědá barva.

I přes to, že jsou jednotlivé typy kuchyně hodně rozmanité, mají i něco společného. Společné mají všechny druhy čínské kuchyně především to, že dbají na zásady tradiční čínské medicíny. Řídí se tím, že každé sousto by mělo být tělu prospěšné. Dalším společným rysem je důraz na servírování. Jídlo se podává na porcelánu a při jídle se používají porcelánové lžíce a hůlky, které mohou být dřevěné, kostěné či bambusové.

Vzhledem k tomu, že čínské jídlo je velmi oblíbené, nebude tak problém najít restauraci či cateringovou společnost, která pro vás čínské menu připraví od předkrmu až po dezert. Z čínských pochoutek mohou připravit i raut. Profesionálové vám pomohou s jeho výběrem i aranžováním jídla na stůl. Se správnými dekoracemi si jistě užijete parádní hostinu se vším všudy.

Doplnit reklamu

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*