Základní zeleninová sadba

Se změnami klimatu se v následujících letech zřejmě změní i naše stravování. Už nebudeme tolik využívat zeleninu a ovoce ze supermarketu, ale začneme si pěstovat své vlastní. Bude chutnat a vonět stejně jako to, které sklízel na zahradě děda. Čerstvá zelenina plná vitamínů utržená na vlastní zahradě totiž chuťově nemá žádnou konkurenci.

Sadba plodové zeleniny

Plodovou zeleninu byste měli sázet z již vzrostlých, otužilých a dobře prokořeněných sazenic. Ty přicházejí do země přibližně v polovině května, ovšem záleží na tom, zda jste z horské vesničky nebo jižní Moravy. Papriky, mrkev a rajčata nemusíte pěstovat jenom na zahradě, v dnešní době si můžete vybírat z řady balkonových odrůd.

Základní zeleninová sadba

Pro zahradníky začátečníky jsme připravili základní checklist zeleninové sadby, se kterým se mohou bez obav vypravit do zahradnictví. Při výběru konkrétních sazenic se ptejte na odrůdu, velikost plodů i dobu jejich dozrávání. Šikovný zahradník by vám měl doporučil sadbu vhodnou na balkon i sadbu určenou pro zahrady.

Pokud s některou zeleninou teprve začínáte, určitě vyzkoušejte více odrůd a vyberte si tu, která vám ve výsledku nejlépe chutná. Zatímco pěstování klasických zelených cuket může být náročnější, žluté cukety rostou a plodí jako z vody – ovšem chuťově jsou obě odrůdy poměrně odlišné. Totéž platí o máslových dýních a dýních Hokkaido.

Checklisty základní zeleninové sadby:

  • rajčata,
  • papriky,
  • saláty,
  • celery,
  • dýně,
  • cukety,
  • kedlubny,
  • okurky.

„Z rajčat bych určitě doporučil tyčkové rajče cherry Charmant F1, dlouhodobě patří k nejprodávanějším odrůdám, samozřejmě díky jeho chuti a výnosnosti. Výborná je i odrůda tyčkového rajčete Curranto. Jeho plody jsou sice drobnější, ale opravdu výborné a velmi aromatické. Hodí se na pěstování ve skleníku i ve volné půdě,“ doporučuje Václav Mařík ml., zahradník ze Zahradnictví Flos Praha.

Zeleninová sadba pro pokročilé

Pokud zahradničíte už nějaký ten pátek, zřejmě budete mít papriky i okurky v malíčku a možná vás láká pestřejší výběr zeleniny. Pokud bydlíte v jižněji položených oblastech, určitě vyzkoušejte pěstování melounů. Tyto vodomilné rostliny jsou vhodné i pro méně zdatné zahrádkáře a dosahují velkých výnosů. Poměrně populární je v současné době chřest, na kterém si lidé pochutnávají nejen v restauracích, ale často ho připravují také doma. Proto se zaměříme právě na něj:

Pěstování chřestu
Sezona chřestu začíná v polovině dubna. Ovšem pokud se rozhodnete chřest zasadit letos, čekejte úrodu až za 3 roky. Chce to trpělivost, bohužel. Pokud chřestu ovšem věnujete pozornost, poroste vám na vhodném místě i 20 let.

Chřestu se daří na slunečných a chráněných místech. Má v oblibě poměrně lehkou a propustnou půdu. Sází se v dubnu do zeminy dobře promíchané s kompostem. Na podzim byste záhon pro chřest měli přerýt do hloubky asi půl metru.

Sazeničky chřestu si můžete vypěstovat doma ze semínek nebo se ji koupit už narostlé, což velmi doporučujeme, protož vypěstování sazeniček může být poměrně náročné. Předpěstovanou sadbu zasadíte do řádku hlubokého přibližně 30 centimetrů. V případě bílého chřestu budete na vyrůstající rostliny postupně vršit zeminu do výšky 30 centimetrů a zakryjete ji černou fólií. Rostlinu je třeba po celou sezonu pravidelně zalévat, zbavovat plevele a průběžně také přihnojovat. Během dvou let rostlina potřebuje dostatečně sílit a až třetím rokem se můžete pustit do sklizně. V případě zeleného chřestu budete výhonky odřezávat přímo u země, zatímco u bílého chřestu rozhrábnete zeminu, odříznete výhonek a zase ho přihrnete. Tímto způsobem můžete chřest sklízet přibližně do poloviny června.

Checklist zeleninové sadby pro pokročilé:

  • reveně,
  • rebarbory,
  • lilky,
  • česneky,
  • chřest,
  • melouny.

„Pokud bych měl doporučit vhodnou rebarboru k sadbě, určitě je to odrůda Holsteiner Blut. Patří mezi nejvýnosnější odrůdy vůbec a vyniká opravdu dlouhými řapíky s příjemnou chutí. Sklízí se od dubna až do června vylamováním. Se sklizní ovšem musíte začít až ve třetím roce a vůbec největších výnosů dosáhnete mezi pátým a sedmým rokem. Ovšem počkat se vyplatí,“ dodává Václav Mařík ml.

Doplnit reklamu

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*