Šípky – přírodní vitaminová bomba

šípky

Šípky jsou plody divokého keře růže šípkové (rosa canina), který kvete v květnu až v červnu a jeho plody dozrávají v září až v říjnu. Sklízejí se, když jsou dobře vyzrálé, ale ještě tvrdé. Rostou téměř všude a jejich léčivé účinky znají lidé odedávna.


Tyto malé červené bobule patří k nejbohatšímu přírodnímu zdroji vitaminu C. V šípkách ale najdeme i vitaminy B1, B2, K a PP (kyselina nikotinová), minerální látky (fosfor, vápník, draslík, hořčík), kyselinu citronovou a jablečnou, karotenoidy a flavonoidy (rutin), třísloviny, pektiny a sacharózu.

Šípkový čaj posílí i uzdraví

Díky vysokému obsahu vitaminu C se šípky uplatní všude tam, kde je třeba posilnit organizmus, zvýšit jeho celkovou odolnost a obranyschopnost. Čaj z šípků působí příznivě při nachlazení, vyčerpanosti a jarní únavě. Pomáhá při špatně se hojících ranách a při sníženém žaludečním vylučování, urychluje srůstání kostí při zlomeninách. Díky kombinaci vápníku, rutinu a vitaminu C jsou šípky nejlepším přírodním lékem proti paradontóze a onemocnění dásní. Známý je i jejich močopudný účinek.

Šípky se v domácích podmínkách používají zejména na čaj, ale s velkým úspěchem je lze uplatnit i při přípravě marmelád, dětských přesnídávek, sirupů, vín či likérů. Před sušením je třeba šípky zbavit stopek. Je nezbytné je řádně prosušit, jinak zplesniví. Nejlépe to jde v sušičce, a to při teplotě 50–60 °C, protože vyšší teplotou by plody černaly. Pomalé sušení volně na vzduchu se nedoporučuje, neboť šípky tak ztrácejí velké množství vitaminů. Bohužel i při sebedokonalejším sušení se značná část vitaminu C redukuje na přibližně 20 % původního obsahu. Vitaminu C neprospívá ani delší než roční skladování šípků, protože i to jeho obsah ještě snižuje.

Velmi lahodné jsou šípkové džemy a marmelády. Jejich příprava je však velmi pracná. Známé a oblíbené jsou i šípkové sirupy. V některých zemích se z šípkových zrníček získává olej, který je pro svůj zkrášlovací a omlazující účinek nazýván „elixírem mládí“. Používá se jako prevence proti vráskám, redukuje hnědé skvrny na pokožce, strie a jizvy.

Doplnit reklamu

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*