Jak vybrat okna

Vyberte si nová okna správně. Trh s okny je díky bohaté nabídce plný možností, ale zároveň komplikuje výběr vhodných oken.

maxresdefault

Nelze s jistotu určit, která okna jsou nejlepší, vždy záleží na konkrétním použitém materiálu, kvalitě zpracování i následné instalace. my jsme tu od toho, abychom vám řekli, jaké parametry sledovat a na co si dát při výběru oken pozor.

Mějte jasno v tom, co chcete

Nová okna se nekupují každý rok, ani každých deset let. Výběr tak musí být maximálně promyšlený a vy musíte mít jasno, co od oken očekáváte. Zaměřte se tak na odpovědi v oblastech tepelné izolace, tepelných zisků, architektonického vzhledu, obsluhy a funkční kvality. Zajímejte se o údržbu, životnost, cenu i ekologii.

Na tyhle parametry se zaměřte

  • součinitel prostupu tepla Uw (window) – informuje o vlastnostech okna jako celku, jeho součástí je Ug (glass) a Uf (frame)
  • teplotní faktor vnitřního povrchu – informace o možné kondenzaci na vnitřním povrchu
  • propustnost slunečního zařízení g (%) – parametr důležitý u zasklení
  • součinitel spárové průvzdušnosti – těsnost funkční spáry (tepelné ztráty a fungování větracího systému)
  • akustické vlastnosti okna – vzduchová neprůzvučnost Rw (dB)

Dřevo, plast a hliník

V současné době jsou na trhu nejvíce žádané tři materiály, a těmi jsou plast, dřevo a hliník. Každý materiál má svá specifika, výhody a nevýhody. Nelze s jistou říct, jaký materiál je nejlepší. Vždy záleží na typu stavby, podmínkách a požadavcích majitele. Doporučujeme se seznámit se všemi materiály a pak zvolit ten nejvhodnější.

Dřevo, jako tradiční materiál

Dřevo je tradičním materiálem, který se na výrobu oken používá. Základními vlastnostmi dřeva je jeho pevnost, houževnatost a vždy originální struktura. Vše co u okna oceníte. Díky tomu je konstrukce dřevěného okna stálá a tuhá. Ani po desítkách let se tvar nezmění. Svůj tvar si udržují i velké dřevěné rámy u balkonových dveří nebo dveří vchodových.

Ideální okna mají vydržet desítky let, vždy dokonale těsnit a navíc stále hezky vypadat. To jsou okna dřevěná. Jejich životnost je téměř celoživotní a díky tomu, že se vyrábějí z kvalitního dřeva bez suků a vad, hrany mají velké zaoblení, tak na nich barva drží a neloupe se.

Na jejich ochranu se používají nátěry, která běžně obsahují UV ochranu, jsou elastické, silnovrstvé a také ekologické. Pokud tak nedojde k mechanickému poničení, nebudou okna vystavena vysoké a dlouhodobé vlhkosti, jsou dřevěná okna bezstarostná a máte je na celý život.

Kouzlo let minulých vrátí špaletová okna

Nová okna do historické budovy z přelomu minulého století? Jedině špaletová okna. V současné době se výroba špaletových oken oproti původní v mnohém liší. Okna se vyrábějí za pomocí moderních a počítačem řízených strojů. Okna díky tomu mají delší životnost, lepší izolační vlastnosti a příznivější cenu. Špaletová okna se mohou použít také do stylových stavení nebo moderních staveb.

Moderní hliník

Hliníková okna dodají stavbě nadčasovost, modernost a eleganci. Hliník se často volí na výrobu velkých prosklených ploch a instalují se do moderních a industriálních budov. Výroba velkých tabulí je možná díky tuhé a pevné konstrukci. Mohou dosahovat šířky až 1,8 metru a výšky 2,8 metru. Výroba hliníkových oken je také možní přímo na míru díky nejmodernějším technologiím.

Doplnit reklamu

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*