Muškaření je jeden ze způsobů sportovního rybolovu. Díky své velké oblíbenosti u nás funguje už více než sto let a za tu dobu se stalo u mnoha rybářů velice oblíbeným hobby.
ilustrační foto: blog.bryantpark.org
Rozlišujeme několik způsobů muškaření a to podle charakteru vody. První je muškaření na moři, dále jezerní muškaření a u nás nejznámější říční muškaření, kdy rybář stojí v tekoucí vodě ve speciálním gumovém obleku. Někdy se oblek nazývá, jako takzvané brodící kalhoty, které rybáře chrání před namočením. Jako nástraha bývá nejčastěji umělá muška, která imituje hmyz, nebo jinou potravu na hladině vody. Lze je dělit na suchou, ta plave na hladině a mokrou, která plave pod vodou. Další typ návnady může být takzvaný streamer – ten napodobuje živého tvora např. malou rybku. A poslední nymfa, která je u dna a představuje larvy.
K muškaření je potřeba speciální vybavení, tím základním je muškařský prut. Tento prut je oproti klasickému lehčí a více ohebný. To pomáhá dostat návnadu přesně tam, kam potřebujeme. Jeho lehkost je dosažena materiálem, z kterého je prut vyroben. Nejčastěji se používají grafitová nebo skelná vlákna, ale také bambus, boron či kompozitové materiály. Také navijákem se liší od klasického a to tak, že je umístěn až pod rukojetí a nemá překlapěč ani řadič. Muškařská šňůra je navíjena rotací cívky, která je zajištěna kličkou.
Na mušku lze chytit pstruhové či lososovité ryby, lipany nebo siveny. Nejsou ale výjimkou ani kapři.
Napište komentář