Všichni víme, že jíst ryby prostě musíme. Potřebujeme látky, které se v rybím mase nacházejí. Další důležité organické látky jsou též těsně pod rybí kůží. Jde hlavně o esenciální, tedy nezbytné mastné kyseliny, které si naše tělo vyrobit samo neumí. A tak je musíme někde sníst.
V tučných mořských rybách jsou jich přímo mraky – například pověstného koenzymu se symbolem Q nebo mastných kyselin s označením Ω (omega). Ovšem, jak na to, když se vám rybina protiví už jen při tom, když si k ní přivoníte? Řešení je snadné a bylinkové!
Rozmarýn a saturejka svedou zázraky
Nejúčinnějšími bylinkami v boji proti rybinovému zápachu jsou rozmarýn a saturejka, přičemž nejlepší je použít obě současně. Proč? Rozmarýn rozkládá pachy a nelibé příchutě masa (včetně skopového nebo i vepřového), saturejka propůjčuje pokrmům kyselou chuť, čímž se na redukci rybinového pachu také velmi podílí. A použití másla je pak samozřejmostí. Krásně totiž maso zjemní.
Ve výsledku budete mít na talíři krásně vonící kus zdravého a jemného masa, který rozhodně nebudete mít problém zkonzumovat. K tomu přidejte ještě pár kapek citronu a třeba nové brambory nebo noky. Vynikající je i holandská citronová omáčka, která se například s lososem ale i pstruhem dokonale doplňuje.
Až půjdete příště nakoupit, projděte si předtím Kaufland leták nebo Lidl leták , jestli zrovna saturejku a rozmarýn nemají ve výhodné akci. Třeba i jako živé bylinky, které můžete pěstovat doma za oknem nebo na balkoně. Když je dáte do krásných květináčků, které často nabízí například Pepco , trefíte dvě mouchy jednou ranou.
Brusinky a zelenina nejen ke svíčkové
Dalším způsobem, jak se dopracovat k dokonalé rybě i pro chronického odmítače rybího masa, je přidat k rybímu masu a zmíněným bylinkám (tedy rozmarýnu a saturejce) zeleninu a brusinky. K tomu trochu smetany a je vyhráno. Jak na to?
Zvolte si zeleninu podle chuti, ale vynikající je klasická kořenová zelenina, která se používá i na svíčkovou. Zeleninu a s ní i sušené proslazené brusinky nadrťte nebo nasekejte na malé kousky, přidejte saturejku a rozmarýn a dejte vše na dno máslem vymazaného pekáče. Pak na zeleninu poklaďte rybí maso, které jste ze spodní strany posolili a okořenili mletým kmínem a bylinkami (saturejka a rozmarýn) a zalijte vše smetanou. Tučnost je na vašem výběru.
Nakonec rybu ochuťte i z vrchní strany, tedy opět sůl, mletý kmín a bylinky. Pekáč uzavřete a dejte do trouby dusit na cca 110 stupňů a přibližně na hodinu. Pokud máte rybu s kůží, nakonec rozpalte podle návodu vaší trouby gril. A dejte otevřený pekáč pod gril ještě na dalších asi 5 – 7 minut. Takto připravená ryba bude chutnat opravdu každému. Vynikající je jak s bramborem, tak například s opečeným toustem.
Napište komentář