Podzemní nádrže na dešťovou vodu

Letošní horké a suché léto dalo nejednomu zahrádkáři připomenout, že vody vhodné k zalévání rostlin není nikdy dost. A nejeden zahrádkář taky moc dobře ví, že k tomuto účelu nejlépe poslouží voda dešťová.

podzemní nádrž na vodu - zavlažovací zásobník
ilustrační foto: Garten.cz

Mnozí svádí srážkovou vodu ze střech do sudů či nádrží. Nejčastěji se jedná o nadzemní nádrže, které však nejsou hned z několika důvodů úplně ideálním řešením – mají malý objem, příliš nelahodí oku a narušují tak pečlivě udržovaný exteriér domu a v neposlední řadě se v nich během horkých dnů voda rychle kazí. Jaké jiné možnosti tedy máme? Podívejme se na zoubek čím dál populárnějším nádržím podzemním.

Akumulační podzemní nádrže

Jsou v mnoha ohledech lepším, ikdyž finančně náročnějším řešením záchytu vody. Otevírají nám však další možnosti využití dešťové vody – kromě zavlažování také ke splachování toalet, praní prádla či úklidu. Při pohledu na neustále se zvedající ceny vodného nejedno ekonomicky smýšlející srdce zaplesá. Nezanedbatelné je i ekologické hledisko – hospodaření s dešťovou vodou napomáhá ke stabilizaci přirozeného koloběhu vody v přírodě.

Pokud se rozhodneme pro koupi tohoto zařízení, současný trh nám nabízí mnoho typů a variant.

Betonové nádrže

Najdou svoje uplatnění v lokalitách s vysokou spodní vodou, proti nim však hovoří příliš velká hmotnost a tudíž obtížná a nákladná manipulace.

Plastové nádrže

Mnohem častěji dnes lidé sahají po nádrži plastové. Ty jsou velmi variabilní, co se týče velikostí, tvarů a objemu. Dělíme je na plastové k obetonování, svařované a samonosné. Obecně je nespornou výhodou všech typů plastových nádrží jejich dobrá udržovatelnost, nízká hmotnost a s tím související snadná manipulace.

Svařované plastové nádrže

Vynikají svou nízkou pořizovací cenou, náklady však vzrostou nutností nádrž pod zemí obetonovat za postupného napouštění vodou. Stejný postup je potřeba i u plastových nádrží k obetonování.

Samonosné neboli monolitické nádrže není třeba obetonovat, nemusíme tedy vyhloubit díru o mnoho větší než samotná nádrž. Většinou se jen obsypou pískem, je však zapotřebí dodržet správný technologický postup doporučený výrobcem.

Pokud máme vybraný materiál, musíme zvolit velikost nádrže, která se odvíjí od velikosti respektive plochy střechy a o toho, k čemu chceme srážkovou vodu využívat. K tomuto účelu lze využít kalkulačky na internetu či si nechat poradit od firmy, jejíž nádrž jsme se rozhodli zakoupit. Celý systém je potřeba doplnit o filtr a čerpadlo. Pokud chceme vodu využívat nejen na zahradě, ale i v domácnosti, například ke spalchování či praní, je v takovém případě nutností vybudovat dva okruhy, aby se dešťová voda nikde nemísila s vodou pitnou.

Ať už se rozhodneme pro jakýkoli záchytný systém, vždy bude šetřit nejen naši peněženku, ale také přírodu.

Doplnit reklamu

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*