Olivový olej jako lék, kuchyňský i kosmetický pomocník

olivový olej na lžičce

Říká se, že Arabové jsou šťastni jenom tam, kde rostou olivovníky. Olivový olej si získal svoji slávu již v dobách starověkého Řecka a Říma a o jeho využití hovoří historické prameny z mnohem dřívějších dob. Olivovníky byly považovány za posvátné stromy, symboly míru, plodnosti a blahobytu.

Olivový olej je nedílnou součástí středomořské kuchyně, jež je považována za jednu z nejzdravějších na světě. Olivový olej se zde konzumuje snad ke všemu. Jeho velkou výhodou je lehká stravitelnost. Konzumace olivového oleje představuje vhodnou cestu k udržování nižší tělesné hmotnosti. Polévková lžíce olivového oleje po ránu podporuje činnost střev, zmírňuje podráždění žaludku, zácpu, nadýmání a pálení žáhy.

Vliv na zdraví

V souvislosti se zažíváním byl prokázán pozitivní vliv při prevenci rakoviny konečníku a tlustého střeva. Olivový olej také pomáhá snižovat tzv. „špatný“ LDL cholesterol v těle a čistí cévy. Díky obsahu vitaminu D pomáhá ukládání vápníku v kostech, a proto se doporučuje pravidelná konzumace u mládeže a dospívajících. Další významné vitaminy obsažené v oleji jsou vitamin A, vitamin K a vitamin E, které se řadí do skupiny vitaminů rozpustných v tucích. Za studena lisovaný olej obsahuje více než 80 % nenasycených mastných kyselin. V kvalitním olivovém oleji najdeme i lecitin, který příznivě ovlivňuje kvalitu pokožky, odbourává tuky (čímž příznivě působí při celulitidě), čistí játra a ledviny a podporuje obranyschopnost organismu.

Olivový olej v kuchyni

V gastronomii je využití olivového oleje velmi široké. Nejčastěji se používá ve studené kuchyni. Bod rozkladu extra panenských olivových olejů se pohybuje v rozmezí 180–210 °C, a proto může být využíván i pro teplou kuchyni. Důležité je však dbát na jeho kvalitu a při smažení nepoužívat levnější náhražky jako panenský olivový olej, rafinovaný olivový olej získaný lisováním za vysokých tlaků, působením tepla a chemickou úpravou. Pro kuchyňské využití je naprosto nevhodný matolinový olej, který je vyráběn prostým vylouhováním zbytků olivových slupek a pecek z pokrutin. Jedná se o olej nejhorší kvality a je využíván zejména k technickým účelům.
Pomocník v kosmetice

V péči o tělo je olivový olej nenahraditelný a dokonale všestranný. Pár kapek olivového oleje v teplé koupeli se postará o hedvábnou pokožku a zároveň jej můžeme po koupeli použít stejným způsobem jako tělové mléko, protože takzvaně „zamkne“ vlhkost v kůži a pokožka je tak skvěle hydratovaná. Současně podporuje hojení ran, změkčuje popraskanou kůži, což ocení vaše nohy či lokty. Využívá se při ošetřování ekzémů a bércových vředů, a přestože se jedná o olej, je velmi vhodný i k péči o problematickou a mastnou pleť.

Při péči o vlasy v letních měsících, kdy jsou vlasy vystavovány slunečnímu záření a často vysušovány koupáním v mořské vodě, lze olivový olej využít k okamžitému oživení, výživě a zjemnění formou zábalu či vlasové kúry. Olivový olej aplikujeme na celou délku vlhkých vlasů, zabalíme do ručníku a necháme alespoň hodinu působit. Při intenzivním narušení vlasy zabalíme do potravinářské fólie a ručníku a necháme zábal působit přes noc.

Kvalitní olivový olej se plní do skleněných lahví tmavého zabarvení, neboť při dlouhodobém uchovávání je velmi citlivý na světlo. Doporučená délka skladování otevřené láhve jsou tři měsíce, neotevřenou láhev lze uchovávat až po dobu 18 měsíců.

Doplnit reklamu

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*