Kapr aneb Nebojte se jeho masa

Když se řekne česká ryba, vybaví se většině z nás kapr. Ze zvláštního důvodu ho ale většinou vnímáme jako nepříliš chutnou rybu, kterou jíme jen o Vánocích. Kapří maso je přitom ideální součástí zdravého jídelníčku a dají se z něj připravit opravdové lahůdky. Přesvědčte se!

kapr a jeho zdravé maso
ilustrační foto: pixabay.com – JardaF

Kapří maso má vysoký podíl vody, průměrně kolem 70 %, asi 10 až 20 % bílkovin a jen mezi 2 až 9 % tuku. Díky struktuře bílkovin patří k velmi lehce stavitelným pokrmům. Obsahuje také vitaminy B6, B12, A a D, vápník, fosfor, draslík i jód. Je významným zdrojem cenných omega-3 nenasycených mastných kyselin, tedy látek, které příznivě ovlivňují obsah cholesterolu v krvi, nervový a imunitní systém a preventivně působí také proti onemocnění srdce a cév.

Pokrmy je samozřejmě nejzdravější připravovat z kapra čerstvého. Pokud ho ale neumíte vykuchat nebo naporcovat, lze koupit kapra také chlazeného, připraveného k dalšímu zpracování. Při jeho skladování je nutné dát pozor na teplotu. Kapří maso vydrží čerstvé až 4 dny, a to při teplotě od 1 do 4 °C. Teploty těsně pod bodem mrazu mu neprospívají, protože se při nich v mase tvoří krystaly ledu, které narušují svalovinu. Maso tak ztrácí původní kvalitu a s ní i celou řadu cenných látek. Mražené kapří maso by mělo být skladováno při teplotě -18 °C a rozmrazovat bychom ho měli pomalu a šetrně – nejlépe v ledničce nebo ponořené ve studené vodě.

Kapří maso se výborně hodí ke všem kuchyňským úpravám, a pokud zapátráte v kuchařkách našich předků, najdete tam spoustu receptů. Lze ho vařit, dusit, péct nebo tradičně smažit. Výborný je kapr také uzený nebo grilovaný a lze z něj připravit i trochu netradiční biftek. Skutečnou delikatesou jsou pak vyhlášené třeboňské rybí hranolky. A zkusit ho můžete upéct i se švestkami nebo s houbami a citronem.

Doplnit reklamu

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*