Jak založit bylinkový záhon

Jestliže rádi vaříte, pravděpodobně se neobejdete bez bylinek. Ty však nemusíte kupovat, ale můžete si vypěstovat sami. Není na tom nic složitého a zvládne to i začínající zahrádkář.

bylinkový záhon
Foto: aloedesigns.com

Důležitý je dobrý plán

Pokud chcete, aby se vám bylinkový záhonek opravdu vyvedl, musíte mít dobrý plán. Než se pustíte do práce, vezměte si do ruky tužku, papír a potřebnou literaturu. Rozmyslete si, které bylinky chcete pěstovat, něco si o nich nastudujte a pak si klidně nakreslete, jak by měl záhonek vypadat.

Výběr vhodných sousedů

Většina bylinek není na pěstování příliš náročná. Mají-li vám však přinášet radost, musíte dbát na výběr vhodných sousedů. Důležité je dbát na to, aby si bylinky nestínili. Do zadní části záhonku tak sázejte bylinky, které rostou do výšky (například libeček nebo mátu) a do přední části zasaďte menší rostliny (třeba tymián).

Pozor na prostor

bylinkový záhon
Foto: thegardenglove.com

Při sázení myslete na to, že některé bylinky rostlou rychleji a pokud se jim v půdě dobře daří, mají tendence se rychle rozrůstat a utlačovat tak ostatní. Typickým příkladem je třeba meduňka nebo máta. Nechcete-li, aby vám bylinka přerostla přes hlavu, respektive přes ostatní bylinky, zasaďte ji do záhonku v květináči. Kořeny se nebudou rozrůstat a utlačovat ostatní.

Bylinkám svědčí sluníčko a bezvětří

Většina bylinek má ráda sluníčko a bezvětří. Záhonek tak zakládejte v místech, kde je dostatečně světlo a málo fouká vítr. Jestliže bydlíte na větrné stráni, dopřejte bylinkám větrnou clonu. Kolem záhonku vytvořte plůtek, klidně ze dřeva, nebo z větrné strany zasaďte vyšší keříky, které bylinky před větrem ochrání. Dávejte však pozor, abyste bylinkám neubrali i sluníčka.

Bylinky si rozumí s kamením

bylinky v kamení - ve štěrku
Foto: aloedesigns.com

Bylinkový záhonek můžete vytvořit na staré zídce nebo při jeho zakládání využijte větší kameny. Těmi můžete záhonek olemovat, nebo je, pokud plánujete větší záhon, využít jako nášlapnou plochu.

Přírodní kameny vypadají v bylinkovém záhonku nejen hezky, ale zadržují také teplo, z čehož bude většina bylinek nadšená.

Myslete na slimáky

Bylinky bohužel chutnají nejen vám, ale s chutí si na nich pošmáknou i slimáci. Nepohrdnou například mátou nebo bazalkou. Jestliže chcete nájezdy slimáků omezit, zasaďte k bylinkám květiny, které slimáky například odpuzují. Slimáky spolehlivě odstraní například vůně afrikánů.

Doplnit reklamu

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*