Suchý vzduch v bytě je velmi nepříjemný a pocítíme na různých místech. Od horšího dýchání až po suchou popraskanou pokožku. V tomhle článku si poradíme, jak se dá na suchý vzduch vyzrát a jak se ho můžeme jednou pro vždy zbavit.
ilustrační foto: Pinterest.com
Zvlhčovače vzduchu
Nejlepším řešením jsou automatické zvlhčovače vzduchu, které automaticky dávkují množství vody, jež se dostane do ovzduší. Ty lepší zvlhčovače dokonce měří hustotu vody v ovzduší a podle toho regulují velikost dávky vody. Tyto zvlhčovače ovzduší nejsou příliš drahé a vydrží fungovat řadu let. Jde tedy o investici, která se vyplatí. Proč ale vzduch vlastně zvlhčovat?
Proč vzduch zvlhčovat
Ve vlhčím ovzduší se daleko lépe dýchá, odpočívá a spí. Vlhký vzduch je také vhodný pro nemocné lidi. Lidské tělo se ve vlhčím ovzduší lépe a rychleji regeneruje. Vlhký vzduch je vhodný na suchý kašel a také pro alergiky. Pokud vás navíc trápí suchá pleť a popraskané rty, zvlhčením vzduchu trápení vyřešíte. najdou se ale také případy, kdy je zvlhčení vzduchu nežádoucí. Zvlhčovat vzduch se nedoporučuje například v kancelářích nebo archívech s papíry. Papír totiž do sebe vlhkost nasává a může se znehodnotit. Nevhodné zvlhčovat ovzduší je například také ve sklepních bytech, kde je vlhkost již sama od sebe poměrně veliká.
Vlastní metody
Pokud ale nechceme investovat peníze, můžeme si vyrobit vlastní zvlhčovače vzduchu. Může jít například o mističku z vodou, ze které se bude samovolně voda odpařovat. Těchto malých mističek je potřeba po pokoji umístit víc, aby se zvlhčení vůbec projevilo. Postupně je vždy potřeba vodu vyměňovat a doplňovat. V případě nutného zvlhčení ovzduší se dá také použít klasický sporák s vodou, zapnutý na nejnižší stupeň. Takto domácky vyrobené zvlhčovače nejsou ale většinou dostatečně účinné a jsou navíc velmi nepraktické.
Napište komentář