Jak odstranit vlhkost ze stěn

U starých domů se se zvýšenou vlhkostí setkáváme nejčastěji. Bývá doprovázena s dalšími problémy jako je padající omítka, nevhodné obytné klima, objevují se spóry plísní a na stěnách a zdech se objevují nevzhledné mapy a skvrny.

vlhkost v domě

V tuto chvíli je načase najít řešení a zahájit vysoušení zdí. Jaké jsou možnosti, se dočtete v našem článku.

Zvýšená vlhkost má nejen negativní vliv na dům, jeho konstrukci i vybavení, ale především na zdraví obyvatel domu. Zvýšená vlhkost způsobuje onemocnění dýchacích cest, zvláště náchylné jsou malé děti a straší lidi. Nebezpečné plísně mohou být karcinogenní a také podporují vznik a zhoršení alergií a poruchy imunity.

Stavební konstrukce v ohrožení

Zvýšená vlhkost není pro dům nic dobrého a především ne pro stavební konstrukce. Pokud je vlhkost způsobována zemní vlhkostí, dostává se do stěn a zdiva zvýšený obsah zemních solí, což způsobuje destrukci původních horizontálních izolací a samotného zdiva.

Jak to uvnitř zdi pracuje? Vzlínající voda se začne odpařovat, soli krystalizovat a zdivo začne zvyšovat svůj objem – může se jednat až o 7 %. Tlak na omítku a zdivo se začne zvyšovat, až začne omítka a zdivo praskat.

Vlhkost má vliv na vytápění a hodnotu domu

Z důvodu vlhkého zdiva se také prodraží vytápění, a to až o 20 %. Je to protože zdivo ztrácí vlivem vlhkosti své izolační schopnosti. Vlhkost se také projeví na tržní hodnotě domu. Vlhké nevzhledné zdi, plíseň nebo popraskané zdiv se na ceně musí projevit.

Jak se vlhkosti definitivně zbavit?

V současné době se nabízejí dvě skupiny vysoušení staveb a tím odstranění vlhkosti. Jedná se o injektáže nebo podřezání. Oba způsoby jsou účinné, ale vždy záleží na konkrétním případu, proto je vždy dobré si na pomoc zavolat odborníka.

Vysoušení vlhkých zdí a zbavení jich vlhkosti za pomocí podřezání se používá řetězová pila, diamantová lanová pila a tzv. HW systém – vrážení nerezových desek. Na podřezávání je nepříjemné, že se musí zajistit přístup ke zdivu z obou stran.

Mezi výhody ovšem patří příznivá cena a dlouhá životnost. Tato metoda je zdravotně a ekologicky naprosto nezávadná. Součástí sanace je také provedení sanační omítky, která by měla odpovídat kritériím WTA.

HW systém

HW systém se může pochlubit 100% účinností. Navíc během aplikace nedochází k narušení statiky objektu a porušení zdiva. Metoda spočívá v tom, že se zarazí, zavibrují vlnité izolační nerezové desky, plechy z ušlechtilé oceli do zdi.

Moderní injektáž

Jednou z možností je izolace vlhkého zdiva chemickými clonami. Ta se provádí tak, že se konkrétní chemikálie aplikuje do vyvrtaných otvorů, které jsou od sebe vzdálené 10 – 12 cm a dosahují hloubky nejméně 5 cm.

Chemikálie se do zdi dostává pod tlakem a to maximálně 2 bary. K tomu se využívá nízkotlaký postřikovač s prodlužovací tyčí bez trysky a filtru. Tato forma injektáže je velmi účinná a spolehlivá. Její výhodou jsou také snadná a rychlá aplikace. Navíc je ekologicky nezávadná a jsou eliminované statické vady.

Doplnit reklamu

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*