Jak na výběr brány a branky k rodinnému domu

Na první pohled vám může přijít, že výběr kovové brány a branky je jednoduchý. Není tomu tak! Brány a branky jsou totiž tím prvním, čeho si člověk při návštěvě rodinného domu příbuzných, přátel či známých všimne. V případě špatného výběru můžete zkazit první dojem z jinak hezkého domu/vily a jeho zahrady. Jak tedy vybrat tu správnou branku a bránu?

K čemu slouží?

Brány a branky jsou mechanickým zařízením, sloužící k uzavírání vjezdů u jinak oplocených pozemků. Své využití nacházejí nejen u klasických rodinných domů, ale i u různých pozemků a staveb (používají se např. na chalupách, u komerčních pozemků, u pozemků patřící k jednotlivým bytovým domům atd.).

Výběr vchodové branky

Branky jsou na výběr velmi jednoduché. Jediné, na co je nutné při jejich vybírání myslet, je slazení se vzhledem i materiálovou skladbou vjezdové brány. Jinými slovy – kupte stejný model brány a branky, které jsou rovněž v takovém barevném odstínu, který bude perfektně ladit i s oplocením.

Při hledání berte v potaz, že ne všechny typy bran a branek se hodí ke všem plotovým výplním. Všechny aspekty musí ladit vzhledem, konstrukcí i použitými materiály. Pokud si nejste jisti, poraďte se s odborníkem, abyste nevybrali špatně, a pak toho zpětně litovali.

Vjezdové brány

Při výběru vjezdové brány by pro nás měly být důležité následující požadavky – snadná ovladatelnost, aby brána ladila s plotem či garážovými vraty. Důležitý je však ale i prostor, neboť ne všechny typy bran jsou vhodné na všechny pozemky.

Vybírat můžete z následujících typů:

 • Samonosné posuvné brány
 • Křídlové brány
 • Brány posuvné kolejnicí

Samonosné posuvné brány

Základem této brány je nosný C profil, na který je našroubována konstrukce brány. Pojezd a stabilitu brány zajišťují dva nosné vozíky, které jsou umístěné v betonovém základu mimo průjezd. Samonosná posuvná brána je vhodná v případě, že je před nebo za branou málo místa. Na druhou stranu je ale však náročná na boční straně vjezdu. Samonosná posuvná brána se posouvá po kolejnici a jezdí cca 8 cm nad zemí.

Výhody samonosných posuvných bran:

 • jsou lehce ovladatelné,
 • ideální pro pozemky, kde vůz parkuje hned za branou,
 • brána se posouvá nad terénem, odpadá problém s odstraňováním nečistot

Jako nevýhodu lze považovat prostorovou náročnost pro dráhu brány, která je o 1/3 delší, než je šířka vjezdu. Pokud tedy nemáte na boku dostatek místa, budete muset sáhnout po jiné bráně.

Křídlové otočné brány

Otočné brány patří k nejčastěji používaným prvkům pro otevírání objektů. Většinou s nimi manipulujeme ručně a v závislosti na tom, co si zvolíme, je lze otevírat buď dovnitř nebo ven z pozemku. Tyto brány vyžadují dostatek místa, takže pokud ho nemáme, nejsou tím pravým k instalaci.

Výhody křídlových bran:

 • jsou lehce ovladatelné,
 • možnost otevírání do pozemku i vně.

Mezi nevýhody patří ubírání parkovací plochy za branou při otevřeném stavu, takže není možné parkovat přímo před nebo za bránou. Pro někoho je další nevýhodou nutnost nainstalování fixace křídel při otevřeném stavu z důvodu nepříznivých venkovních podmínek.

Brány posuvné kolejnicí

Třetí možností jsou brány posuvné po kolejnici, které jsou náhradou za nesené brány. Tyto brány se volí v případě, že není po straně průjezdu tolik místa, aby se zde dala použít brána nesená. Jsou mezi lidmi velmi oblíbené, neboť mají jednoduchou konstrukci, jsou funkčně spolehlivé a uspoří poměrně dost místa.

Výhody posuvných bran po kolejnici:

 • jsou lehce ovladatelný,
 • ideální pro pozemky, kde vozy parkují těsně za branou,
 • jsou méně náročný na boční prostor.

Co se týče nevýhod těchto typů bran, pak mohou být pro někoho náročné na údržbu kolejniček pro posuv. Tím že jsou kolejničky nainstalovány na zemi, dostávají se do nich často a snadno mechanické nečistoty (např. listí, sníh, led), které je třeba pravidelně čistit. Dále je finančně a stavebně náročnější také příprava betonového základu pro kolejničku.

Výroba bran na míru

Máte určitou představu, jak by vaše vjezdová brána a branka měla vypadat, ale nikde nemůžete ty vysněné najít? Tuto možnost nabízí kovovýroba, díky které si můžete nechat vyrobit bránu a branku podle vašich představ.

Doplnit reklamu

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*