I v zimě pečujte o zahradní techniku

Že se po návratu z práce v zimních dnech nechce nikomu již nic dělat, je obecně známá věc. Ovšem pokud máte zahradu, nenechávejte a neodkládejte jeden rest až na poslední chvíli – zazimujte veškeré nářadí. Obzvlášť péče o zahradní techniku, kterou v zimě nepoužíváme, by se neměla podcenit.

údržba zahradního nářadí v zimním období ilustrační foto: pixabay.com – Alexas_Fotos

Zdaleka se přitom nejedná jen o její důkladné očištění. Prodloužíte tak strojům životnost a výkonnost. Především pak těm, které potřebují benzín, olej atd.

Vzduchové filtry

Ty jsou zpravidla nejdůležitější součástí zahradních pomocníků. Díky nim stroj dýchá. Je tudíž velice dobré je vyměňovat a čistit, a to nejlépe jednou do roka. Složitější to může být u motorových pil. Některé typy jsou totiž vybaveny odstředivým předčištěním vzduchu, nebo kondenzátorem, popřípadě nylonovým, nebo filcovým filtrem. Ty by se měly očistit po každém řezání a jednou ročně je pořádně vymýt ve vodě se saponátem, který odstraní mastnotu. Pokud máte tlakový vzduch, nejdřív jej jím profoukněte. Příliš zanesený bez milosti vyhoďte.

Svíčky

Také se zpravidla mění jednou ročně. Jsou zárukou stálé jiskry a spolehlivého startu. Těmto součástkám dejte sbohem, pokud je na nich neodstranitelná špína, jsou spálené elektrody, nebo je popraskaný porcelán.

Palivo

Pokud v sekačce či v pile necháte přes zimu palivo, je nutné do něj přilít tzv. stabilizátor, který zabrání jeho znehodnocení a zároveň předchází tvorbě pryskyřičných usazenin. Navíc omezuje přirozenou vlastnost paliv – kondenzaci par. Ty mohou způsobit korozi vnitřku stroje.

Olej

Taktéž jej vyměňujte jednou ročně, zima je k tomu přímo ideální. Ovšem udělejte to ovšem v teple při odpojených svíčkách, aby nevzniklo riziko startu.

Doplnit reklamu

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*