Co vše dokáže ocet – 2. část

ocet v lahvích

A pokračujeme v mini seriálu – v čem všem vám může být ocet pomocníkem. Stále více lidí si nemůže vynachválit ocet jako univerzálního pomocníka při úklidu. Kde všude se vám bude hodit?

Vrátí lesk a barvu dřevu

Máte-li doma dřevěný nábytek či obložení, oživte je směsí octa a oleje, kterou navíc dřevo vyživíte, a tím mu zajistíte delší životnost. Jak na to? Stačí v ½ litru teplé vody smíchat s 2 lžícemi olivového oleje a 4 lžícemi jablečného octa. Nábytek otřete a přeleštěte.

Zatočí s plísní v koutě

Pokud bojujete s plísní ve vlhkém koutě místnosti, naplňte bílý vinný ocet do ostřikovače a zasaženou zeď postříkejte.

Hodí se na podlahy

Prakticky s ním můžete vytírat jakékoli povrchy (samozřejmě zředěným vodou). Nejenže odstraní nečistoty, ale také dezinfikuje a oživí barvy.

Vyčistí koberec

A když jsme v předchozím bodě psali o všech površích, byl tím míněn i koberec. Pokud vás trápí nevzhledné skvrny na běhounu, smíchejte v ½ šálku octa 2 lžíce soli a naneste na skvrnu.

Odmastí radiátor i digestoř

Mastný prach se uklízí jen velmi těžko, takže si pomozte octem (ředěným i neředěným) a uvidíte, jak rychle půjde mastnota dolů! To samé platí i pro žaluzie.

Naleští okna…

Přidejte ocet do vody s tradičním prostředkem, který používáte na mytí oken. Nejenže si usnadníte samotné mytí, ale sklo se bude krásně lesknout.

…ale i šperky

Zašlé a zčernalé šperky na chvilku namočte do octa a poté vyleštěte měkkým hadříkem. Budou jako nové!

Odstraní nánosy z klávesnice

Nemusíte si na čištění povrchu počítače kupovat drahé, speciální roztoky. Použijte vodu s octem. Pamatujte však, že při takovémto čištění nesmí být počítač připojen do elektrické sítě a používat ho smíte, až pořádně oschne (pozor, aby se vám nedostala voda dovnitř).

Další díly našeho seriálu

Co vše dokáže ocet – 1. část
Co vše dokáže ocet – 3. část

Doplnit reklamu

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*