Jak připravit trávník na zimu

Přes léto dostal pořádně zabrat. A aby zůstal krásně zelený, odolný a přečkal ve zdraví celou zimu, nestačí ho jen sekat.

příprava trávníku na zimu ilustrační foto: pixabay.com – Pexels

Kvůli nahromaděné travní plísni, tvořené hlavně z mechu a zbytků staré trávy, má trávník po létě na podzim problém dýchat, přijímat vodu i živiny. Listopad je zatím neobvykle teplý, jak ale dostanete trávník do kondice před blížící se zimou? Pomocí vertikutace!

Jak vertikutátor pracuje?

Vertikutátor je stroj podobný sekačce na trávu, jeho funkce je však úplně jiná. Na hřídeli má svisle umístěné nože a pružiny, díky kterým dokáže zbavit trávník všech nečistot.

„Stroje vybavené noži dokáží nařezávat travní drny a tráva se odnožuje, což znamená, že houstne. Jednoduše také trávník zbavuje travní plísně. Stroje s pružinami jsou ve vyhrabávání mechu a odumřelých zbytků trávy o něco efektivnější, trávník dokonale pročešou a zbaví veškerých nečistot,“ vysvětluje odborník na vertikutace pan Jan Melena.

Kdy se pustit do předzimní vertikutace

Optimální doba na vertikutaci je v měsíci září anebo v říjnu. Ohled se ale samozřejmě musí brát na právě venku panující počasí, takže zrovna letos ještě určitě není pozdě. Vertikutace by se neměla vykonávat ve chvíli, kdy je travní porost pod náporem ostrého slunce anebo naopak nadměrně podmáčený po dlouho trvajících deštích. Před začátkem práce je potřeba nastavit správnou hloubku vertikutace, aby trávníku zásah neublížil. Ta by sama o sobě neměla přesáhnout 4 milimetry. Vertikutací vyčesaná travní plst se potom dá sbírat už v průběhu vertikutace do sběrného koše stroje anebo jednoduše z trávníku vyhrabat hráběmi.

Jak vybrat ten správný stroj

Při výběru vertikutátoru je důležité si uvědomit, jak velkou travní plochu chcete vertikutovat. V případě menších ploch a dostupnosti elektřiny je vhodné zvolit vertikutátor elektrický. Je lehčí, tižší, skladnější a rovněž méně náročný na údržbu. Ovšem benzínové stroje jsou oproti elektrickým výkonnější – a to díky silnějšímu motoru a většímu záběru. Práce s nimi je o mnoho rychlejší a vhodné jsou proto i pro rozlehlé travnaté plochy. Při výběru stroje je dobré vsadit na renomované výrobce.

Vertikutace jako první krok

Trávník potřebuje na podzim kromě ošetření vertikutátorem rovněž přísun vody. Důležité je nezapomenout na dávku podzimního hnojiva. To se liší od běžného hnojiva používaného přes vegetační období svým složením. Převládající složkou v podzimním hnojivu je draslík sloužící k posilnění travních kořenů a na připravení porostu na zimu. Vertikutací můžou vzniknout holá místa, která je vhodné dosít kvalitním travním semenem. Do půdy potom můžete trávě doplnit i jemný křemičitý písek, který mu velmi prospívá

A jak připravíte na zimu zahradní techniku?

Doplnit reklamu

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*