Česnek: Využití a jeho léčivé účinky

česnek

Všestranný pomocník, nenahraditelná součást velké škály pokrmů, všelék známý jako přírodní antibiotikum a nově i bojovník s protinádorovými účinky. Tak většina z nás zná právě česnek. Jediným „společenským handicapem“ česneku je však pronikavé a pro mnohé nepříjemné aroma. Kvůli tomu byl dokonce osobám požívajícím česnek zakázán vstup do chrámu bohyně Afrodity v Aténách.

Léčebné účinky česneku byly známy již v dobách starověkých Řeků a Římanů. Ve válkách byl využíván jako lék na zranění i nejrůznější onemocnění především pro jeho antibakteriální působení. V době první světové války zachránil mnoho zraněných před gangrénou, neboť posloužil jako velmi účinná přírodní dezinfekce.

Nejkoncentrovanější česnekové aroma je v cibulce, která je zároveň základním sídlem všech chutí a léčivých účinků česneku. Čím je typické aroma způsobeno? Za vším stojí sloučeniny síry a zejména alicin, jehož hlavními vlastnostmi jsou antibakteriální a antioxidační účinky. Samotný alicin je bez zápachu, avšak za přístupu vzduchu se uvolňuje enzym alináza, který aromatické účinky násobí. Pokud vás zajímá, jaké vitaminy při konzumaci česneku přijímáte do organizmu, jde o provitamin A, vitaminy B1, B2, E a často vyhledávaný vitamin C. Mimo vitaminy obsahuje česnek celou řadu dalších účinných látek, jejichž dokonalá kombinace funguje jako přírodní antibiotikum s protiparazitickými, protiplísňovými, protikvasinkovými a již zmiňovanými antibakteriálními účinky.

Nepřehlédněte: Jak odstranit zápach z úst po česneku

Česnek je také účinným pomocníkem při očistě a regeneraci organismu. Pomáhá při hubnutí, protože se podílí na rozpouštění tuků. Stejně dobře si poradí i s rozpouštěním krevních sraženin, cholesterolu a dalších nánosů v lidském těle. Při snižování vysokého krevního tlaku pomůže v česneku obsažený alicin, aliin a alycystein, látky, které zlepšují krevní oběh svou schopností rozšiřovat cévy. Lidé s cukrovkou ocení schopnost česneku regulovat hladinu cukru v krvi a zamezovat srážení krve. V posledních letech je pozornost vědecké obce věnována i protinádorovým účinkům v oblasti žaludku a tlustého střeva.

Není překvapením, že nejúčinnější je česnek syrový, neboť tepelnou úpravou přichází o většinu svých účinných látek. Pro někoho je však česnekové aroma natolik nepřekonatelnou překážkou, že hledá náhradní variantu. Tou mohou být již dostupné koncentrované česnekové kapky či kapsle, které jsou volně k zakoupení v lékárnách či prodejnách se zdravou výživou.

Při využití v kuchyni tedy preferujte česnek v syrovém stavu, pokud je to jen trochu možné. Výborně se totiž hodí do pomazánek a salátů či na topinky. Při tepelné úpravě česnek do pokrmů přidáváme co možná nejpozději či těsně před podáváním, aby se zachovalo jeho aroma a maximum účinných látek. Platí pravidlo, že čím více česnek rozkrájíme, rozdrtíme či prolisujeme, tím více vynikne jeho skvělá chuť a vůně. Při plánovaném dlouhodobém skladování je pro česnek nejlepší variantou chladné, tmavé a především suché místo.

Doplnit reklamu

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*