Brusinky: Červené bobule a účinky na zdraví

brusinky

Milovníci české kuchyně znají brusinky jako nedílnou součást svíčkové na smetaně. Příznivci léčby a prevence pomocí přírodních produktů mají doma brusinky v zásobě pro zažehnání prvních příznaků zánětu močových cest. Brusinky se však vyznačují i dalšími vlastnostmi, díky kterým si je rychle oblíbí mnoho z nás.

Za brusinkami se musíme vydat do vyšších zeměpisných poloh a tak tomu bylo od nepaměti. Není přesně známo, odkud brusinky pocházejí, ale ví se, že se jimi živily snad všechny národy žijící v chladnějších zeměpisných podmínkách. Brusinky jsou vřesovité rostliny typicky se vyskytující na rašeliništích, pastvinách a loukách.

Původ a sběr brusinek

Za pravými velkými brusinkami bychom se museli vydat do kanadských a amerických vřesovišť, avšak i v České republice najdeme brusinky menších odrůd. Některé vyšlechtěné odrůdy můžeme pěstovat i doma na zahrádce a právě v těchto měsících (září a říjen) je čas pro jejich sběr. Musíme se ale připravit na to, že sběr brusinek je značně namáhavý a je nutné sbírat pouze zralé šarlatově červené bobule. Milovníky čaje potěší fakt, že mohou sbírat i listy brusinek, které se mimo využití na obklady dají usušit i pro přípravu zdravého domácího čaje.

Brusinky a jejich vliv na zdraví

Bobulky brusinek obsahují často vyhledávané antioxidanty, zamezující vlivu volných radikálů, čímž zabraňují oxidačnímu poškození buněk a tím jejich stárnutí. Mezi ně řadíme vitamin A, vitamin B a vitamin C. Dalšími důležitými látkami obsaženými v brusinkách jsou flavonoidy (s kladným vlivem na cévy), třísloviny (s antiparazitárním účinkem a schopností zastavovat krvácení), organické kyseliny a pektin. Z minerálů můžeme zmínit draslík, železo, vápník, sodík, hořčík a také fosfor.

Brusinky jako lék vyhledáme zejména při zánětech močových cest či jejich prevenci právě proto, že tato nemoc má tendenci se často vracet. Pozitivní vliv mají brusinky i při léčbě dny, revmatismu, krvácení dásní, zvětšení prostaty a prospěšné jsou taktéž pro ledviny a cévy. Posilují imunitní systém, a zabraňují tak rozšiřování oparů a urychlují jejich léčbu, působí antibakteriálně a ničí infekce. Sušené brusinky jsou díky účinkům snižujícím hladinu krevního cukru vhodné pro diabetiky, avšak při častějším užívání je nutná konzultace s lékařem, neboť obsah kyseliny šťavelové neumožňuje dlouhodobé nekoordinované užívání.

Konzumace v kuchyni

Ideální je konzumovat brusinky v syrovém stavu, i když v českých poměrech se více vyskytují v podobě kompotů, šťáv či marmelád. Při konzumaci takto upravených bobulí je nutno brát ohled na často vysoký obsah přidaného cukru.

Brusinky se výborně hodí jako příloha k pokrmům ze zvěřiny či drůbeže, také milovníci sýrů je často kombinují se svou oblíbenou pochoutkou. Vhodným způsobem skladování brusinek je mražení. Zachovávají si tak velkou část svých blahodárných účinků. Můžete je i sušit a mít je tak nachystané k celoroční konzumaci.

Doplnit reklamu

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*